Wykorzystanie korka w przemyśle chłodniczym

Dobre funkcjonowanie urządzeń chłodniczych związane jest z ich odpowiednią izolacją. Dzięki temu energia potrzebna na utrzymanie optymalnej temperatury zostaje ograniczona, co przekłada się na korzyści finansowe. Dobry materiał izolacyjny to taki, który nie przepuszcza i nie wchłania ciepła, jest sprężysty i elastyczny oraz odporny na działanie wilgoci. Wszystkie te i wiele więcej zalet posiada naturalny surowiec, jakim jest korek. Dzięki temu zyskał zastosowanie w przemyśle chłodniczym, jako doskonały materiał izolacyjny.
plyty

Czym charakteryzuje się izolacja z korka?

Korek posiada specyficzną budowę. Jego komórki niemal w zupełności wypełnione są mieszaniną gazową przypominającą powietrze. Dzięki temu surowiec ten jest materiałem niezatapialnym, a tym samym odpornym na działanie wody i wilgoci. To produkt wyjątkowo trwały. Nie wchodzi w reakcje z innymi cieczami i gazami, nie zmienia więc swoich właściwości pod ich wpływem. Najważniejszą jego zaletą jest to, że posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła, co stawia go w czołówce najlepszych materiałów izolacyjnych. Korek jest również odporny na działanie grzybów, pleśni oraz na gnicie, co jest jego wielkim atutem.
Arkusze korkowe, których duży wybór znajdziemy na stronie https://korkrollen.de/korkplatten/26-korkplatten-1mm.html, charakteryzują się również wysoką odpornością na ściskanie i odkształcanie. Jest to szczególnie istotne, jeśli izolację stosujemy na podłodze, gdzie poddawana jest dużym naciskom. Niewielka gęstość materiału sprawia, że jest on lekki i nie obciąża dodatkowo izolowanych urządzeń.
mozaika teksas

Korzyści płynące z zastosowania korka w izolacji komór chłodniczych

Wszystkie wymienione powyżej zalety korka czynią z niego materiał idealny do zastosowania w chłodnictwie. Wiadomo bowiem, że wilgoć, która jest nieodzownym elementem procesu chłodzenia, może niekorzystnie wpływać na trwałość i jakość izolacji. Na szczęście używając płyt korkowych, można uniknąć tego problemu. Dodatkową zaletą materiału jest to, że jest całkowicie bezwonny. Nie zmienia więc smaku i zapachu substancji, z którymi ma kontakt, co ma ogromne znaczenia w przypadku produktów spożywczych.
Zastosowane arkusze korkowe w izolacji pomieszczeń i urządzeń chłodniczych przełożą się na spore oszczędności energii elektrycznej. Również moc potrzebna do pracy urzeczeń zostanie w znacznym stopniu ograniczona, dzięki czemu zyskają one dłuższą żywotność.

Korek to nie tylko izolacja, ale również doskonała dekoracja pomieszczeń. Nie od dziś wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz. Korek ścienny, korek samoprzylepny czy nawet tradycyjne tablice korkowe nadadzą pomieszczeniom niecodziennego wyglądu. Sięgajmy więc po ten niezwykły produkt o wielu zastosowaniach.
tkanina korkowa